MUŞ BELEDİYESİ İLKLERİ HAYATA GEÇİRMEYE DEVAM EDİYOR TARİHİ MUŞ ÇARŞISI YENİDEN CANLANDIRILIYOR
MUŞ BELEDİYESİ İLKLERİ HAYATA GEÇİRMEYE DEVAM EDİYOR TARİHİ MUŞ ÇARŞISI YENİDEN CANLANDIRILIYOR

MUŞ BELEDİYESİ İLKLERİ HAYATA GEÇİRMEYE DEVAM EDİYOR TARİHİ MUŞ ÇARŞISI YENİDEN CANLANDIRILIYOR

     Hayata geçirdiği hizmetlerle şehrin gelişimine ivme kazandıran Muş Belediyesi, önemli bir projeyi daha başlatıyor. Belediye tarihi Muş çarşısını yeniden canlandırmak için kolları sıvadı
     Muş Belediyesi tarafından ‘Tarihi Mekan Aksını Oluşturan Sokakların Sağlıklaştırılması Projesi’ başlatılıyor. Proje kapsamında Yukarı çarşı olarak bilinen bölgedeki yapılara tek tip giydirme yapılarak yol ve kaldırımlar tarihi dokuya özgü doğal taşlarla kaplanacak.
     Belediye Başkanı Feyat Asya, birim amirleri ve teknik personellerle birlikte projenin uygulanacağı Erzurum, Bitlis ve Karasu caddelerinde incelemelerde bulundu. Burada bulunan esnafları da ziyaret eden Başkan Asya, kısa sürede yapımına başlanacak proje hakkında onları bilgilendirdi.
      Muş’un kadim medeniyetlere ev sahipliği yaptığını anımsatan Başkan Asya, Muş Belediyesi olarak şehrin tarihi dokusunu korumak ve vatandaşlarda bu bilinci yaşatmak adına titizlikle çalıştıklarını ifade etti.
Şehrin tarihi çarşısı olarak bilinen bölgeyi, uygulayacakları sağlıklaştırma projesi ile yeniden canlandıracaklarını belirten Başkan Asya, bu sayede turizmde de ciddi bir hareketlilik olacağını söyledi. Yaklaşık 180 yapının cephelerinin tek tip giydirileceğini belirten Başkan Asya, yol ve kaldırımlarında tarihi dokuya yakışır bir şekilde doğal taşlarla kaplanacağını kaydetti. Söz konusu yolların trafiğe kapatılacağını da vurgulayan Başkan Asya, yapılacak çalışmaların sonunda tarihi  Muş çarşısının ziyaretçilerin uğrak yeri haline gelmesini umut ettiklerini sözlerine ekledi.
      Muş’un önemli tarihi değerlerinin Yukarı Çarşı mevkiinde bulunduğunu hatırlatan Başkan Asya, bu tarihi yapıların gün yüzüne çıkması için 1000 yıllık geçmişten 100 yıllık geleceğe projesini hazırladıklarını ve bunu sağlıklaştırma projesi ile bütünleştirerek şehri cazibe merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini vurguladı.
      Projenin şehrin ekonomisine ve turizmine ciddi katkılar sağlayacağının altını çizen Başkan Asya, esnafların işletmelerini güncelleyerek daha iyi kazanç elde edebileceklerini ifade etti.
      Başkan Asya: “İlimizin tarihi dokularının yer aldığı ve Muş açısından hala cazipliğini koruyan  Alaattin Bey Camii, Hacı Şeref Camii, Ulu Camii, Yıldızlı Han, Karasu Hamamı, Müştakbaba ve  Zemzemin Türbeleri Minare Mahallesinde yer almakta olup, etrafından oluşan köhne ve betonarme yapılar içerisinde kaybolmaya yüz tutmaktadır. Muş’un tarihi değerlerini ortaya çıkarmak ve bulundukları bölgeye giden Yeni Erzurum Caddesi ve etrafında bulunan Bitlis  Caddesi, 135. ve 136. sokaklarının cephe ve yol sağlıklaştırmalarının yapılarak tarihi değerlerimizin bulunduğu bölgeyi daha cazip hale planlıyoruz. Burada uygulayacağımız proje ile hem tarihi değerlerimizin gün yüzüne çıkmasını sağlayacağız hem de yöresel ürünlerin pazarlanabileceği bir ortam oluşturacağız. Projemizin bir başka gerekçesi de tarihi çarşının  canlanmasıyla turistik faaliyetlerde artışların sağlanarak turizm sektörü paydaşlarının kapasiteleri ve işlevselliğinde artışlar sağlamaktır. İnşallah planlamamız doğrultusunda projemizi başarılı bir şekilde uygulayarak halkımızın hizmetine sunacağız” dedi


Oluşturulma Tarihi : 5.4.2018
ip kamera canlı yayın otel, düğün salonu, şantiye, stad gibi mekanlarınızı uzaktan izlemek ve kayıt altına almak için internet veya network bağlantınızdan faydalanarak gerek kablolu gerek kablosuz olarak kullanılabilmeye imkan sunan kamera teknolojisidir.