BAŞKAN ASYA, ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİLGİ VERDİ
BAŞKAN ASYA, ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİLGİ VERDİ

BAŞKAN ASYA, ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİLGİ VERDİ

        Adalet ve Kaklıma Partisi (AK Parti) Muş İl Başkanlığı tarafından basın toplantısı yapıldı. Diyar Paris Otel’de düzenlenen toplantıya, AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Belediye Başkanı Feyat Asya, İl Başkanı Namık Ergün, Merkez İlçe Başkanı İbrahim Avcı, meclis üyeleri, yerel ve yaygın basın mensupları katıldı.


         Muş’a yapılan yatırımlarla ilgili konuların ele alındığı toplantıda, Başkan Asya belediye çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Söz verdikleri ve taahhüt ettikleri çalışmaların yanı sıra birçok soruna köklü çözüm ürettiklerini kaydeden Başkan Asya şu bilgileri paylaştı: “3 yılı aşkın bir sürede Muş’un ihtiyaç duyduğu Tıbbi Atık Sterilizasyon Merkezi, Canlı Hayvan Pazarı, Sebze-Meyve Hali ve Soğuk Hava Deposu, Hayvan Bakımevi gibi yeni tesisleri ilimize kazandırırken doğalgaz hattı döşemesi ile Kale Kentsel Dönüşüm projesinin startını vererek ciddi bir ilerleme kaydettik. Bununla beraber vatandaşlarımızın aileleri ile birlikte iyi vakit geçirebilmelerini sağlamak için ‘Her Mahalleye Bir Park’ sloganıyla Ahmed-i Xani, Şeyh Şükrü Efendi, Köse Hoca, Vali Feridun Gültekin ve Müftü Mehmet Çağlayan parklarını kurarak hizmete sunduk. En büyük sosyal aktivite merkezimiz olan Karni Deresi Uygulama projemizin startını vererek bu yıl Temmuz ayında tamamlamayı planlıyoruz. Taşo bölgesi ile Karşıyaka mevkiinde yaptığımız hizmetlerle ciddi değişimler yaşandı. Mezarlık yolunda tüm çalışmaları bitirerek halkımızın hizmetine sunduk. Aynı şekilde Karşıyaka’nın tüm alt ve üst yapı çalışmalarını tamamlayarak cazibe merkezi haline getirdik. 

İÇME SUYU VE KANALİZASYON ÇALIŞMALARI

          Kentin tüm mahallelerinde yaşanan kanalizasyon sorununu çözüme kavuşturduk. Özellikle Karşıyaka ve 1. Mıntıka bölgesi gibi yeni yerleşim alanlarının kanalizasyon ve içme suyu şebekelerini tamamını kendi imkanlarımızla yaptık. Bu bölgelerdeki üst yapı çalışmalarını da bu yıl tamamladık. İçme suyu ve kanalizasyon şebeke yenileme projemiz tamamlandı. İller Bankası tarafından 2 Haziran’da yapılan ihale iptal edildi. 29 Eylül’de ikinci ihale yapıldı. Değerlendirme aşamasında olan bu ihalenin de sorunsuz bir şekilde tamamlanmasını bekliyoruz. Kış mevsiminde tüm hazırlıkların yapılarak çalışma sezonunun başlaması ile ilk kazmayı vurmayı hedefliyoruz. Zahmetli bir iş olduğunun farkındayız. Ancak biz halkımıza bu sorunu tamamen ortadan kaldıracağımıza dair söz verdik. Allah’ın izniyle bunun da üstesinden geleceğiz.
ARINCIK REGÜLATÖRÜNDE ARITMA TESİSİ KURULUYOR

           Alparslan 2 Barajı’ndan içme suyu temini için çalışmalar başladı. Muş için hayati öneme sahip olan projenin ilk adımı atıldı. Orman ve Su İşleri Genel Müdürlüğü, Arıncık Regülatöründe arıtma tesisi kurulması ve şehrin içme suyu temininin sağlanması için proje hazırlama ihalesini yaptı. Önümüzdeki günlerde söz konusu işin ihale edilmesi ile çalışmalara start verilecek. Alparslan 2 Barajından gelecek suyun Mercimekkale Arıncık Regülatörü yakınında kurulması planlanan arıtma tesisinden geçerek şehre cazibeli olarak aktarılması ile kentin yüzyıllık içme suyu sorunu giderilmiş olacak.

          Belediyemiz, bu projeyi hayata geçirmek için çalışmalar yaparken, vatandaşlarımızın mağdur olmaması için su arayışlarını ihmal etmiyor. Mevcut sondajların çökmesi ile yeni sondaj çalışmalarını da yaparak, içme suyu projesini tamamlayana kadar vatandaşların bu konudaki sıkıntılarını çözmeye devam ediyoruz.

YOL YAPIM ÇALIŞMALARI
          Yol yapım çalışmaları kapsamında yaklaşık 25 kilometre asfalt, 30 bin metrekare kaldırım döşemesi yaparken, imar alanı içerisinde birçok mahallemizde yeni yolları hizmete açtık. Önümüzdeki çalışma sezonunda alt yapı çalışması ile birlikte tüm yolları yenilemeyi planlıyoruz.
YENİ İMAR ALANLARINI OLUŞTURULMASI
          İlimizdeki çarpık yapılaşmanın önüne geçmek ve modern bir şehir inşa etmek için Belediye Meclisimizin tüm üyelerinin oybirliği ile imar plan notlarının revize edilmesini kararlaştırdık. Onaylı imar planına ait plan notları ile ilgili uygulamada yaşanan sorunları ortadan kaldırmak için belediye meclisimiz, belediyemiz teknik ekipleri, imar komisyonu ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin birlikte yaptığı yoğun çalışmalar sonucunda ilimizi daha iyi bir geleceğe taşımayı hedefledik. Almış olduğumuz bu karar ile çarpık yapılaşma sonucu ilimizin betonlaşmasını engellemek ve vatandaşlarımızın refah seviyesinin artırılmasını amaçlayarak bundan sonra imar planımızda sosyal alanların arttırılmasını sağlayacağız.
ŞEHİRİÇİ TOPLU TAŞIMA
           Vatandaşlarımız yıllardır şehir içi toplu taşıma konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyordu. Yaklaşık bir buçuk yıl meclis üyelerimizle otobüs ve minibüs şoförleri ile geniş kapsamlı bir çalışma ortaya çıkardık. Şehir merkezinde hizmet veren toplu taşımaların bir kooperatif çatısı altında toplanmasını sağladık. Akabinde havuz ve kartlı sistem uygulamasının başlatılması için gerekli alt yapı çalışmalarını hazırladık. Aynı şekilde kentin bütün bölgelerine gidilecek şekilde yeni güzergahlar belirledik. Üniversitenin ilimize kurulmasının ardından öğrencilerin yaşadığı en büyük sorunlardan biri yine ulaşımdı. Üniversite güzergahındaki araçları da bu uygulamaya alarak öğrencilerimizi bu sorundan kurtarmış olduk. Allah’a şükürler olsun ki yılların sorununu el birliği ile ortadan kaldırdık. Şimdi toplu taşıma araçları düzenli bir şekilde hizmet veriyor. Yaşanan aksaklıklara anında müdahale ederek çözüme kavuşturuyoruz. İnşallah ilerleyen süreçte ulaşım imkanı çok daha iyi seviyelere gelecek.
ESKİ HÜKÜMET KONAĞI RESTORASYON PROJESİ
        Uzun yıllardan beri kullanılmayan ve mevcut hali ile duvarları dışında kullanılabilir hiçbir tarafı kalmayan Tarihi binanın büyük bir bölümünün Kültür ve Sosyal amaçlı kullanılmak amacı ile Belediyemize tahsisi talebinde bulunulmuş talep doğrultusunda bina belediyemize tahsis edilmiştir.

         Kültür Bakanlığının restorasyon projesine uygun olarak tarihi doku ve imalatları bozmadan binanın onarımı yapıldı. Tarihi binanın büyük bir kısmını sosyal ve kültürel etkinliklerde kullanılmak üzere vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Aynı şekilde mevcut belediye hizmet binamızın yetersiz olmasından dolayı bazı birimlerimiz de burada hizmet verecek. Eski fidanlık mevkiinde belediyemize yeni hizmet binası için yer tahsis edilmesine rağmen buradaki esnaflarımızın ve vatandaşlarımızın mağdur olmaması için Eski Hükümet Konağı’nı ek hizmet binası olarak kullanmaya karar verdik. Tasarruflu hareket ederek halkımıza gereken hizmeti sunmaya devam edeceğiz

ŞEHİRLERARASI TERMİNAL – KÖYLÜ GARAJI TERMİNALİ
          Şehirlerarası Terminal projemizi hayata geçirdik. İhale sürecini tamamladığımız projemizin yapım çalışmaları başladı. Otobüs Terminalimizi Yeni Sebze ve Meyve Hali ile Hayvan Pazarının arasındaki arsada yapıyoruz. Aynı şekilde şehir merkezindeki köylü garajlarının daha modern bir şekilde faaliyet göstermesi için Muş Bitlis yolu çöğürlü mevkiinde yerel ürünler pazarı ve kırsal toplu taşıma acentaları hizmet kompleksini yapmayı düşünüyoruz. Bu projemiz kapsamında yapılacak olan acentalar, idari hizmet binaları, lokanta, kafeterya, yerel ürün dükkanları, eczane ve veteriner ile kırsal kesimden gelen vatandaşlarımıza modern bir yer yapacağız.
BİLGİ EVLERİ PROJESİ

         Dezavantajlı mahallelerimizden Muratpaşa ve Sunay Mahallelerimizde bilgi evi sosyal tesis projemizi başlattık. İnşaat çalışmalarının devam ettiği projelerimizi kısa bir sürede halkımızın hizmetine sunmayı hedefliyoruz. Bu mahallelerimizde 8-18 yaş grubundaki çocuklarımızın ve gençlerimizin bilgiye ulaşmalarında yardımcı olmak, kendilerini geliştirme ve boş zamanlarını değerlendirme imkânı sağlamak, bilgisayar ve internete ulaşma fırsatı olmayan çocuklara bu imkânı vermek, kitap okuma alışkanlığını yaygınlaştırmak, ders çalışma ortamları müsait olmayan çocuklara çalışma ortamı sağlamak, kültürel ve sosyal hayatın gelişmesine yardımcı olmak, çocuklara bu doğrultuda rehberlik etmek ve onları yönlendirmek amacıyla bir tesis yapıyoruz.
        
OTO GALERİCİLER SİTESİ PROJESİ
           Belediyemizce, ilimizde yapılması planlanan Oto Galericiler Sitesi ile ilgili olarak çalışmalar devam ediyor. Birçok kentte modern bir şekilde dizayn edilen ve hizmet vermeye devam eden Oto Galericiler Sitesi hizmetini Muş’a da kazandırmayı düşünüyoruz. Proje aşamasında olan bu hizmetin gerçekleştirilmesi ile il merkezindeki bütün oto galericilerin burada hizmet verecek.
ULAŞIM HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
           Belediyemiz son 2.5 yılda mali değeri yaklaşık 10 milyon değerinde olan 22 araç Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü filosuna dahil ederek işlerin daha hızlı ve zamanında yapılması sağlanmıştır. Araç bakım, Yedek parça, lastik alımları ve yakıt temininde birim disipline edilerek, yaklaşık % 40 tasarruf sağlanmıştır.

E BELEDİYE UYGULAMASI BAŞLADI
             Hizmet üretme noktasında teknolojinin imkânlarından en iyi şekilde yararlanarak hayata geçirdiğimiz yeni uygulamalarla vatandaşlara belediye hizmetlerini en hızlı şekilde sunmaya devam ediyoruz. Elektronik belediyecilik (E Belediye) uygulamasını başlatan belediyemiz teknolojik gelişmeleri takip ederek vatandaşların hayatlarını kolaylaştırıyor.

            Belediye yeni uygulama ile vatandaşlara, borç, tahakkuk, tahsilat, cadde sokak rayiç bedelleri, bina inşaat maliyet bedelleri, bina aşınma oranları, ÇTV tarife bilgilerini sorgulama imkanı sağlıyor. Bununla beraber vatandaşlar 7 gün 24 saat kredi kartı ile borçlarını güvenli bir şekilde ödeme kolaylığına erişecek.

            Vergi borcu ödeme ve sorgulamanın yanı sıra, birçok teknik bilgiye de erişebilme imkanı sunan 'E-belediye' uygulaması, vatandaşların www.mus.bel.tr adresinden tüm işlemlerini gerçekleştirme olanağı sağlıyor.

           Belediyemiz bünyesinde Ağustos ayı itibari ile Belediye şirketi kurularak, satın alımların ve çalışan personelleri şirket bünyesine alarak, daha şeffaf ve daha güvenilir bir çalışma ortamı oluşturulmuştur. Önümüzdeki yıllarda şirket bilançosu artırılarak daha farklı hizmetleri şirket bünyesinde yaparak, belediyemiz ekonomisine katkı sağlanması hedeflenmektedir.
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜ
          Müdürlüğümüz bünyesine Coğrafi bilgi sistemi adı altında alınan NETCAD programı ile faaliyete geçirilecek Numarataj, bina ve işyerlerinin tespiti için 8 aylık saha çalışmaları yapılacak olup, halkımızın daha hızlı ve kaliteli hizmet alması sağlanacaktır.
3 YENİ MAHALLE KURDUK
          Yerleşim alanları geniş olan mahallelerimizin sınırlarının değiştirilmesi gerektiğini düşündük. Vatandaşlarımıza hizmet noktasında daha rahat ulaşmak için bu konuyu meclisimize taşıdık. Oybirliği ile aldığımız karar Valiliğimizin onayı ile kesinleşti. 2 ay sonra söz konusu mahallelerin seçimleri yapılacak. Saray Mahallesi hem yerleşim yeri olarak hem de nüfus yoğunluğu bakımından şehrimizin en büyük mahallelerinden biridir. Mahallenin doğu kısmından geçen Çar çayından itibaren Şeker Fabrikasına doğru 1. Mıntıka olarak bilinen ve büyük bir bölümünde Belediyemizce 3194 sayılı İmar Kanununun 18. Maddesi uygulaması yapılan bölgede yoğun bir yerleşim alanı olarak yapılaşma devam ediyor. Bu bölgenin yerleşim ve nüfus yoğunluğu olarak çok büyük olması nedeni ile mahallelinin müşterek ihtiyaçlarına etkin ve verimli şekilde hizmet verilmesi amacıyla 1. Mıntıka olarak bilinen bölgeye Yeni Mahalle adı verildi. Aynı şekilde Yeşilyurt Mahallesinin de Vatan Caddesinden itibaren başlayıp Yeşilce Mahallesi sınırlarına kadar devam eden bölgeyi 15 Temmuz Mahallesi olarak belirledik. Son olarak yıllarca Sunay Mahallesi sınırları içinde olan ve ciddi bir nüfus yoğunluğuna sahip olan Karşıyaka bölgesini de aynı isimle mahalle olarak belirledik. Tüm halkımıza hayırlı olsun.

            Bugüne kadar yaptığımız veya planladığımız çalışmaları kısıtlı bütçemize rağmen gerçekleştirdik. Söz konusu çalışmalar ve projelerin yanı sıra kurumun yıllardır biriken borçlarını da yapılandırarak ödüyoruz. Nüfus oranına göre İller Bankası’ndan gelen paranın üçte ikisi personel giderine, bir kısmı da kurum borçlarından dolayı kesiliyor. Geri kalan meblağ yatırım ve projeler için yetersiz olsa da biz vatandaşlarımıza hizmet etmek için arayışlarımızdan vaz geçmiyoruz.

            Yıllardır Vergi Dairesi ve VEDAŞ’a ödenmeyen borçları yapılandırarak ödemeye başladık. Özelleşmeden önceki borcu kapatmak için görüşmelerimiz devam ediyor. Aynı şekilde kurumun SGK’ya olan yaklaşık 21 milyon borcunu arsa takası karşılığında sıfırladık. Bu bizim için önemli bir gelişmeydi. 

            Etüd ve Proje Müdürlüğümüzle Bakanlıklar ve Kalkınma Ajanslarındaki destek programlarına projeler hazırlayarak hizmet vermeye başladık. Bütçemizin aşan projelere kaynak bulmak için hep bir gayret içerisinde olduk ve bugüne kadar başarılı sonuçlar elde ettik. Bununla beraber kendi öz kaynaklarımızı arttırmak için çalışmalarımız oldu. Halkımızdan belediyeye karşı sorumluluklarını yerine getirmelerini istedik. Hizmet verebilmemiz için buna ihtiyacımız var. Onlardan tahsil ettiklerimizi hizmet olarak tekrar geri sunuyoruz. Daha iyi çalışmalar yapacağımıza inanıyorum. Allah hizmet yolunda bizi halkımıza karşı mahcup etmesin.”


Oluşturulma Tarihi : 4.1.2017
ip kamera canlı yayın otel, düğün salonu, şantiye, stad gibi mekanlarınızı uzaktan izlemek ve kayıt altına almak için internet veya network bağlantınızdan faydalanarak gerek kablolu gerek kablosuz olarak kullanılabilmeye imkan sunan kamera teknolojisidir.