OCAK AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
OCAK AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

OCAK AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

           Muş Belediyesi Ocak ayı meclis toplantısı yapıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Feyat Asya, geçmiş Aralık ayının yanı sıra 2016 yılında yapılan çalışmalar ile ilgili meclis üyelerini bilgilendirdi.


           2017 yılının hayırlara vesile olması temennisinde bulunan Başkan Asya, “2016 yılını çeşitli badirelerle atlattık. 2017 yılına girerken terör kanlı yüzünü bir kez daha gösterdi. Bu vesile ile kimden gelirse gelsin terörü şiddetle kınıyor ve telin ediyoruz” dedi.

           Yapılan çalışmalara değinen Başkan Asya, “Geçmiş bir yılın muhasebesini yaptığımızda Allah’a hamd ediyoruz. Hedeflediklerimizin tamamını hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. 2016 yılında rutin çalışmaların yanı sıra programımızda olmayan birçok çalışmayı da hayata geçirdik. Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan borcumuzu sıfırlayarak kurumu ciddi bir borçtan kurtardık. Yıllardır birikmiş borcu, yaptığımız görüşmeler neticesinde sonuçlandırdığımız için mutluyuz. Tekel depolarında bize ait olan arsaya karşılık 21 milyon TL borcumuzu kapattık. Bu konuda emeği olan herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

           Şehirlerarası otobüs terminalinin temelinin atıldığını ve çalışmaların yüzde 20’sinin yapıldığını kaydeden Başkan Asya, “Karni Deresi Rekreasyon Projesi bizim büyük projelerimizden biri. Geçtiğimiz yıl içinde bu projemizin de yüzde 70’ni tamamladık. Aynı şekilde 2 tane Bilgi Evi projemizin de yüzde 90 çalışmasını tamamladık. Yeni yılın mevsim şartlarının el vermesi ile bu projelerimizi hizmete sunmayı hedefliyoruz. Eski Hükümet Konağı’nın restorasyonunu tamamladık. Tefrişat çalışmalarının tamamlanması ile belediyemizin ek hizmet binası olarak kullanmaya başlayacağız. Bununla beraber Dere Mahallesi Taşo bölgesinde başlattığımız çalışmaları tamamladık. Ekiplerimizin özverili çalışmaları sonucu söz konusu bölgenin tüm alt ve üst yapı eksikliklerini gidererek halkımızın hizmetine sunduk. Bu konuda gecesini gündüzüne katan mesai arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. Ekip ruhu ile çalışıyoruz ve Allah’a şükür başarılı oluyoruz” şeklinde konuştu.

           2016 yılı içinde Eski Erzurum Caddesinde kapsamlı bir çalışma yaptıklarını ifade eden Başkan Feyat Asya, “Hürriyet Mahallesi Aytunçlar Apartmanı mevkiinde alternatif yollar açarak şehir içi ulaşım ağını genişlettik. Karşıyaka’ya bağlantı yapılan yolun söz konusu bölgenin trafiğini ciddi anlamda rahatlattı. Bu güzergahı şimdi karla mücadelede çok kullanıyoruz. Yeni yaptığımız köprünün yan tarafını bu yıl kar döküm alanı olarak kullanarak karla mücadele çalışmamızda ciddi bir avantaj elde etmiş olduk. Bununla beraber belediye hizmetlerinden yoksun olan Karşıyaka mevkiini tam bir cazibe merkezi haline getirdik. Karşıyaka’nın tüm alt ve üst yapı çalışmalarını tamamlayarak mahalle sakinlerimizin hizmetine sunduk. Yine Sunay Mahallesi SSK Caddesi ciddi anlamda tahrip olmuştu. Mevcut yolun tamamını sökerek alt yapı döşemelerini yaparak asfaltla kapladık. Kent genelindeki yolların bakım ve onarımının yanı sıra birçok yolun yenilenmesini de yaptık” diye konuştu.

             Tesis alanındaki eksiklikleri giderdiklerini vurgulayan Başkan Feyat Asya, “Yaş sebze meyve ve Soğuk Hava deposunun yapımını tamamlayarak kullanıma açtık. Bu tesisimizin faaliyete girmesi sürecinde hiçbir vatandaşımızı mağdur etmemenin mutluluğunu yaşadık. Aynı şekilde ihtiyaç duyulan birçok tesisi kurarak hizmete açtık. Bununla beraber Katı Atık ve Bertaraf tesisi ile ilgili ciddi ilerleme kat ettik. Yer tahsisinin tamamlanması ile tesisin kurulması için çalışmalarımız devam ediyor. Bu süre içerisinde muzdaribi olduğumuz vahşi depolama sistemini de ortadan kaldırma noktasında sona geldik. Katı Atık Belediyeler Birliği bütçesinden 2 tır 3 sıkıştırma aracı aldık. Araçlarımızı önümüzdeki günlerde teslim alacağız. Araçlarımızın gelmesi ile atıkları BİKA’ya nakletmeye başlayacağız. Hemen ardından vahşi depolama yaptığımız alanında ıslahını yapacağız. Burada uygulamayı planladığımız projemizi de ‘Ortak Akıl Birlikte Yönetim’ şiarıyla hayata geçireceğiz” dedi.

           Vali Seddar Yavuz ve Milletvekili Mehmet Emin Şimşek ile 2017 yılında yapılması planlanan çalışmalar ile ilgili değerlendirmeler yaptıklarını belirten Başkan Asya, “Eski fidanlık bölgesinde 55 dönüme yakın bir alanı botanik park yapmak üzere planlamamızı yaptık. Bu alanda ülke genelinde tanınan ve iyi çalışmaları bulunan Ahmet Yıldızcı hocayı buraya davet ettik. Kendisi Karni Deresi projemizde de bizlere yardımcı olmuştu. Projemizi kendisi çok beğendi. Burada yapay göletlerinin bulunduğu bir tematik park yapılabileceğini istişare ettik. Özel İdare tahsisli arsada bu projemizi hayata geçirmek için anlaştık. Kış mevsiminde proje çalışmalarını tamamlamayı, yazın da ilk kazmayı vurmayı hedefliyoruz. Yine Muş Devlet Hastanesi civarında belediyemize ait bir arsanın değerlendirilmesi noktasında çalışmalarımız oldu. Daha önce satışa çıkardığımız arsaya kimse talipli olmadı. Ardından kat karşılığı bir projenin uygulanması için ihale yaptık. Burada yapılacak proje ile belediyemize 8 milyon civarında bir gelir elde etmeyi hedefliyoruz” dedi.

           Başkan Asya, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Atatürk Hatıra Ormanı olarak adlandırılan bölgeyi doğal yapısını koruyarak bir proje yapmayı planlıyoruz. Burada bulunan 210 dönümlük alanda butik konaklama tesisleri, günü birlik tesisler, ormanlık alanlar ve mesire alanları kurmayı planlıyoruz. Bununla beraber en büyük projelerimizden biri olan ve sürekli takip ettiğimiz alt yapı projesinin ihale sürecinin önümüzdeki günlerde tamamlanacağını bekliyoruz. İller Bankası Genel Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmelerde Nisan ayında ilk kazmanın vurulacağını vurulacağı söylendi. Beklentimiz ve temennimiz bu sürecin en kısa sürede tamamlanmasıdır. Biz de buna bağlı olarak İstasyon Caddesini tamamen değiştirmek üzere projelerimizi hazırlıyoruz. Alt yapı çalışmalarının tamamlanması ile bu projemize başlayacağız. Bayraklı Tepe ve Sarı Bloklar bölgesinde yapılan zemin etüdü notları Bakanlığa gönderildi. Buradan çıkacak sonuca göre imar çalışmalarımıza başlayacağız. Bunların yanı sıra rutin çalışmalarımız devam etmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle 2017 yılın ilk meclis toplantısında alacağımız kararların yerelde ilimize ve bölgemize, genelde ülkemize hayrına vesile olmasını diliyorum.”

           Başkan Asya’nın konuşmasının ardından toplantıya katılan vatandaşların istek ve şikâyetleri dinlendi. Ardından meclise havale edilen evraklar görüşüldü.


Oluşturulma Tarihi : 4.1.2017
ip kamera canlı yayın otel, düğün salonu, şantiye, stad gibi mekanlarınızı uzaktan izlemek ve kayıt altına almak için internet veya network bağlantınızdan faydalanarak gerek kablolu gerek kablosuz olarak kullanılabilmeye imkan sunan kamera teknolojisidir.