BAŞKAN FEYAT ASYA, DİN GÖREVLİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ
BAŞKAN FEYAT ASYA, DİN GÖREVLİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ

BAŞKAN FEYAT ASYA, DİN GÖREVLİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ

        Toplumun her kesimi ile belirli periyotlarda buluşan Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, son olarak din görevlileri ile bir araya gelerek görev süresi içerisinde yapılan çalışmalarla ilgili kendilerini bilgilendirdi.
İl Müftüsü Alettin Bozkurt’un da bulunduğu kahvaltı programı Muş Belediyesi’nin tanıtım filmi ile başladı. Daha sonra söz alan Başkan Feyat Asya, yapılan ve yapılması planlanan çalışmalarla ilgili konuştu.
       “Herkesin iki tane sorumluluğu varsa benim üç tane sorumluluğum vardır” diyen Başkan Asya, “Biri AK Parti içerisinde siyaset yapmak büyük bir sorumluluktur. Sonra bir ilin belediye başkanı olmak o ilde hizmetkârlık yapmak verilmiş çok büyük bir şereftir. Bu iki sorumluluğun yanında diyanet camiasında bu memlekette kanaat önderliği yapma mesafesinde olan hocalarımla on dokuz yıl çalışmış ve daha sonra da bir hizmet icra etmek üzere başka bir kulvara gitmenin sorumluluğunu hep yaşadım yaşamaya da devam ediyorum. Yapacağım iyi çalışmalarda onura olacağınızı kötü şeylerde başınızı eğileceğini çok iyi biliyorum ve buna göre hareket ediyorum. Dolayısıyla ben bunu sizlerden bir kez daha istirham ediyorum. Benim telefonum yedi yirmi dört sizlere mutlak suretle açıktır. Belediyenin ve evimin kapısı sizlere sonuna kadar açıktır. Çünkü sizler benim bir noktada görmeyen gözüm, duymayan kulağımsınız. İnsanlar konuşur iftira üretirler ama takdir edersiniz ki bu memlekette beni en iyi tanıyan sizlersiniz” dedi.
       İki buçuk yılı aşkın bir sürede hiçbir zaman geçmiş üzerine siyaset yapmadığını kaydeden Başkan Asya, “Biz görece geldiğimizde bu şehrin eksik ve aksaklıklarını tespit ederek çalışmalarımıza başladık. Bu çerçevede kısa, orta ve uzun vadede yapacaklarımızın değerlendirmesini yaptık. Aklı başında bir program yaparak bu memleketin kendi kaynaklarını kendi hizmetinde kullanmanın hesabını yaptık. Muş belediyesi kendi tarihinde 2014’ün 2 Nisan’ından itibaren hep bir gününü önceki günle yarışır hale getirdik. Bütçe oluşturarak proje yaptık. Şuan da Muş belediyesinin hemen hemen her bakanlık her genel müdürlükte projesi vardır. Bu kapsamda birçok projemizi hayata geçirdik. Özellikle Karni Deresi ve Çar çayının ıslah edilmesi için acil eylem planı oluşturduk. İkili ilişkilerle Karni Deresi’nin ıslahı için 8 milyon ödenek ayrıldı. Karni deresi projesi Türkiye de derece yapacak bir proje haline geldi.90 dönüm üzerine kafeteryasıyla, restoranlarıyla, camisiyle, anfi tiyatrosuyla, yürüyüş parkurlarıyla, spor kompleksleriyle, çocuk oyun alanlarıyla, Wc, ve büfeleriyle bir bütün olarak yüzde yetmiş beşi bitmiş durumda şuanda ağaçlandırma aşamasına geldiler. İnşallah 2017’nin Haziran ayının ortalarında hizmete açmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.
        Muş’un tarım ve hayvancılık şehri olduğunu anımsatan Başkan Asya, “Kısa bir sürede hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde bir hayvan pazarının yapımını tamamlayarak hizmete açtık. Bunun yüzde 40’nı DAKA desteğiyle yüzde 60’ını da belediyenin kendi öz kaynakları ile yapmış olmanın sevincini yaşadık. Yine aynı zamanda 25 dönüm üzerine içinde soğuk hava deposu, mescit ve idari binalarıyla sebze halimizi aynı şekilde bir kısmını kalkınma bakanlığımızın desteğiyle projelendirerek bitirdik. Esnafımızı mağdur etmeden tahliye işlemini yaptık. Sokak hayvanlarının rehabilitesi ve barınması için hayvan bakımevini kurarak hizmete başlattık. Yine park bahçe alanında önemli çalışmalar yaptık. Kent genelindeki boş alanları vatandaşlarımızın kullanabileceği yeşil alanlar yaparken bunlara verdiğimi isimlerle kendi değerlerimizi de ihmal etmedik. Bu kapsamda Ahmed-i Xani, Müftü Mehmet Çağlayan, Şeyh Şükrü Efendi, Vali Feridun Gültekin, Köse Hoca, Mehmet Zeki Ökmen parklarımızı yaparak halkımızın hizmetine sunduk” şeklinde konuştu.
       Çöp toplama sistemine de değinen Başkan Asya, “Bugüne kadar atıklar hep vahşi depolama sistemi ile depolanıyordu. İlk günde bunun bu şekilde olmayacağını ve Muş’a yakışmayacağını dile getirdik ve buna çözüm üretmek adına çalışmalar yaptık. Katı Atık Bertaraf tesisimizi kurmak için projelerimizi hazırladık. Yer tahsisini tamamladığımız projemizi en kısa zamanda hizmete sunmayı hedefliyoruz. Ancak bu tesis faaliyete geçene kadar mevcut atıkların Bitlis Katı Atık tesisine nakledilmesi için gerekli görüşmeleri yaparak hazırlıkları yaptık. Araçlarımızı bugünlerde teslim alacağız. Bundan sonra atıkları nakletmeye başlayacağız. Tabi şimdiki depolama yerinin de ıslahı için bir proje hazırlıyoruz. Bunu da kısa bir sürede tamamlayarak hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Muş şehirlerarası terminali buda bizim taahhütlerimizdi. İki sene bir çalışma yaptık. Projemizin ihalesini yaptık. Yüklenici firma işin yüzde yirmi beşini bitirdi. 2017’nin sonunda da hizmete sunmayı planlıyoruz” diye konuştu.
     Her mahalleye bir bilgi evi yapmayı hedeflediklerini kaydeden Başkan Asya, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Eski sebze hali ile Eski Semt Pazarının yerine birer bilgi evi yaptık. Çalışmalarımızın büyük bir kısmını tamamladık. Hava şartlarından dolayı bazı eksikliklerini bu yılın çalışma sezonunda tamamlayarak halkımızın hizmetine sunacağız. Aynı şekilde hayırsever bir hemşerimizin desteği ile bir tane de Dere Mahallesi’nde yapmayı planlıyoruz. Bununla beraber diğer mahallelerimiz de uygun yerler bulduğumuz an projemizi devam ettireceğiz. Muş’un imarı konusunda çok hassas davrandık. Bunu özellikle belirtmek isterim ki Muş’ta yüksek katlara bizim dönemimizde izin verilmedi. Benim şahsen karşı olduğum yüksek kat olayı daha önce meclis kararı ile izin verilmiş. Ancak biz çözüm noktasında çok radikal kararlar aldık. Önce plan notlarının revize edilmesi için bir karar aldık. Ardından yüksek katların belli bir sınırda tuttuk. Çarpık yapılaşmayı önlemek ve Muş’un beton yığınına dönüşmesini engellemek için ne gerekiyorsa yapacağız. Bunun yanı sıra yeni imar alanlarının açılması için çalışmalarımız devam ediyor. Bayraklı tepede zemin etüdü çalışması yapıldı. Burada 300 hektarlık alanın imara açılması ve TOKİ marifetiyle Selçuklu mimarisine uygun yapıların yapılması için projelerimizi hazırlıyoruz. Diğer taraftan Şeker Fabrikasından Kepenek köyüne kadar karayolları imar çalışmaları son aşamaya geldi. TOKİ ile ilişkilerimiz hızlı bir şekilde devam ediyor. İki parseli TOKİ adına tescil ettik. İki dere dışında yamaca doğru yeni imar alanlarını oluşturarak Muş’a yeni bir görünüm vermeyi hedefliyoruz.”
     Başkan Asya, konuşmasının ardından din görevlilerinin merak ettiği konulara açıklık getirdi. Daha sonra bir konuşma yapan İl Müftüsü Alettin Bozkurt da davetinden dolayı din görevlileri adına Başkan Asya’ya teşekkür ederek, çalışma hayatında başarılar diledi.
Program toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.


Oluşturulma Tarihi : 9.1.2017
ip kamera canlı yayın otel, düğün salonu, şantiye, stad gibi mekanlarınızı uzaktan izlemek ve kayıt altına almak için internet veya network bağlantınızdan faydalanarak gerek kablolu gerek kablosuz olarak kullanılabilmeye imkan sunan kamera teknolojisidir.