BAŞKAN ASYA, 3. YILINI DEĞERLENDİRDİ
BAŞKAN ASYA, 3. YILINI DEĞERLENDİRDİ

BAŞKAN ASYA, 3. YILINI DEĞERLENDİRDİ

    Belediye Başkanı Feyat Asya, görevdeki 3 yılı ile ilgili değerlendirme toplantısı yaptı. Muş'taki yerel ve yaygın basın mensupları ile bir araya gelen Başkan Asya, yaptığı çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.
    Başkan Asya, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "30 Mart 2014 yerel seçimlerinin ardından vatandaşlarımızdan aldığımız destekle uzun ve zorlu bir yola çıktık. ‘Ortak Akıl Birlikte Yönetim ve İdeal Bir Şehir’ sloganımıza bağlı kalarak çıktığımız hizmetkarlık yolunda 3 yılı geride bıraktık. Bu süre içerisinde kurumsal anlamda faaliyetlerimizi artırarak şeffaf belediyecilik yolunda çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Hesap verebilirlik ilkesine bağlı kalarak yaptığımız veya yapmayı planladığımız çalışmaları meclis üyelerimiz, muhtarlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve vatandaşlarımızla istişare ederek hayata geçirmeye gayret gösterdik. Kamu kurumlarımızla uyum ve işbirliği içinde olmaya özen göstererek, vatandaşlarımızın kaliteli bir yaşam sürmesi için olanak sağlamayı amaçladık. Bu hizmete talip olmakla, tüm zorluklara, sıkıntılara ve yorgunluklara katlanacağımızın bilinci içindeyiz. En büyük gayemiz, yaptıklarımızla bu gök kubbe altında hoş bir sada bırakarak halkımız tarafından hayırla yâd edilmektir.
    Göreve başlar başlamaz oluşturduğumuz Acil Eylem Planımızla ihtiyaç duyulan hizmetleri halkımızla buluşturmayı hedefledik. Bu çerçevede hizmetleri öncelik sırasına göre belirleyerek uygulamaya başladık. Kısa, orta ve uzun vadede projelendirdiğimiz çalışmalarımızı stratejik planımıza uygun bir şekilde halkımızın hizmetine sunuyoruz.
   3 yıl içinde yaptığımız veya yapmayı planladığımız çalışmaların bir kısmı şu şekilde:
- Tıbbi Atık Sterilizasyon Merkezini kurarak halkımızın sağlıklı bir yaşam sürmesini sağladık.
- Muş-Bingöl karayolu üzerinde yaş sebze meyve hali ve soğuk hava deposunu kurduk. İşyerlerinin kiraya verilmesi ile faaliyete giren modern tesisimizi halkımızın hizmetine sunduk.
- Muş-Bingöl karayolu üzeri mezbahanın yanına Canlı Hayvan Pazarını kurarak hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın en büyük sorununu çözüme kavuşturduk.
- Muş-Bitlis karayolu üzeri belediyemize ait asfalt şantiyesinin yan tarafına sokak hayvanlarının bakım ve ihtiyaçlarının karşılanacağı Hayvan Bakımevini kurarak hizmete açtık.
- Çocukların ve gençlerin bilgiye ulaşmalarını kolaylaştırmak, sosyal ve kültürel etkinliklerin rahat bir ortamda yapılabilmesi için Muratpaşa Mahallesi ile Sunay Mahallesine Bilgi Evleri yaptık. Bu projemizi bütün mahallelerde uygulamak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
- ‘Her mahalleye bir park’ sloganıyla yürütülen çalışmalar sonucunda, Muş-Bingöl karayolu üzerine Ahmed-i Xane parkını, Hürriyet Mahallesi’ne Şeyh Şükrü Efendi parkını, Zafer Mahallesi’ne Vali Feridun Gültekin ile Müftü Mehmet Çağlayan parklarını, Sunay Mahallesi’ne Köse Hoca Parkını ve Kültür Mahallesi’ne Mehmet Zeki Ökmen parkını kurarak halkımızın hizmetine sunduk. 2014 yılına kadar 43 bin metrekare olan yeşil alanı 3 yıl içinde yaklaşık 165 bin metrekareye çıkardık. 2017 yılında yapacağımız parklar ve yeşil alanlarla bunu 250 bin metrekarenin üzerine çıkarmayı planlıyoruz.
- Karni Deresi Rekreasyon Projesi ile Muş’un en büyük sosyal aktivite merkezini kuruyoruz. Çalışmaların yüzde 80’inin tamamlandığı projemizi bu yıl tamamlayarak halkımızın hizmetine sunuyoruz. 
 - Doğugaz firması ile yaptığımız protokol çerçevesinde ilimizin doğalgaza kavuşması için yapılan çalışmalara öncülük ettik. İki yıldır yürütülen çalışmalarla şehrin büyük bir kısmında doğalgaz ana şebeke hatları döşenirken, birçok binanın servis bağlantıları da yapıldı. Doğalgaz dağıtımının da başlatıldığı ilimizde çalışmaların tamamlanması ile halkımız hem rahat bir kış mevsimi geçirecek hem de hava kirliliğinden kurtulmuş olacak.
- Şehir içi toplu taşımada havuz ve kartlı sistem uygulamasını başlatarak yıllardır yaşanan ulaşım çilesine son verdik.
- Vatandaşlarımıza daha etkin ve hızlı hizmet verebilmek için Beyaz Masa servisini kurduk. Alo 153 hattı ile vatandaşlarımızın istek ve şikayetlerini anında değerlendiriyoruz.
- Hizmet üretme noktasında teknolojinin tüm imkanlarını kullanarak vatandaşlarımızın hizmetine sunmaya devam ediyoruz. Vatandaşlarımızın belediyeye gelmeden işlemlerini yapabilecekleri Elektronik Belediyecilik (E- Belediye) uygulamasını başlatarak, çağımıza uygun belediyecilik için önemli bir hizmeti hayata geçirdik. Bununla beraber Kent Bilgi Sistemi ve Coğrafi Bilgi Sistemi gibi uygulamaların alt yapı hazırlıklarını yaparak akıllı belediyeciliğin temelini atıyoruz.
- Şehrin park sorununu gidermek için yaptığımız çalışmalar sonucunda Kültür Mahallesi Lise Caddesi üzerinde 200 araç kapasiteli ilk açık oto parkını hizmete açtık.
- 10 milyon TL değerinde yaklaşık 30 iş makinesi alarak çalışmaların daha hızlı ve zamanında yapılmasını sağladık.
- Kentin tüm mahallelerinde yaşanan kanalizasyon sorununu çözüme kavuşturduk. Özellikle Karşıyaka ve 1. Mıntıka bölgesi gibi yeni yerleşim alanlarının kanalizasyon ve içme suyu şebekelerini tamamını kendi imkânlarımızla yaptık.
- Yeşilyurt, Sunay ve Saray Mahallelerimizin sınırlarını değiştirerek 3 yeni mahalle daha kurduk. Yeşilyurt Mahallesinin bir kısmını 15 Temmuz Milli İrade Mahallesi, Sunay Mahallesi’nin bir kısmını Karşıyaka Mahallesi ve Saray Mahallesi’nin 1. mıntıka bölgesini de Yeni Mahalle olarak belirledik. Sütlüce köyünün de mahalle statüsüne geçmesi ile mahalle sayımız 15 oldu. Mahalle muhtarlarımızla gelenek haline getirdiğimiz aylık istişare toplantıları ile mahallelerimizin sorun ve sıkıntısını gidermek için çaba sarf ediyoruz.
- Yaklaşık 2 yıl Karşıyaka Mahallesi’nde yürüttüğümüz çalışmaların sonucunda tüm alt ve üst yapı hizmetlerini tamamladık. Yıllarca belediye hizmetlerinde yoksun kalan Karşıyaka, yaptığımız çalışmalarla cazibe merkezi haline geldi.
- Dere Mahallesi Taşo mevkiinde yaptığımız yol, kaldırım ve kanalizasyon çalışmaları tamamlandı. Taşo köprüsünün yenilenmesi için girişimlerde bulunduk. Hacı Veysi Cami yanından taşo mezarlığına kadar devam eden yolu genişleterek, yol kenarından kanalizasyon şebekesi döşedik. Mezarlıktan sonra devam eden yolu 35 metre genişletmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı olarak isimlendirdiğimiz yolu bu yıl tamamlamayı hedefliyoruz.
- Ağır kış şartlarının yaşandığı ilimizde yılın yarısını karla mücadele ile geçirirken, yaz mevsiminde yaptığımız yatırım ve hizmetlerle vatandaşlarımızın daha rahat bir yaşam sürmesi için çalışıyoruz.
- Önemli projelerimiz arasında yer alan yeni şehirler arası terminalin yapımına başladık. Muş-Bingöl karayolu üzerinde yapılan terminali bu yıl içinde tamamlayarak halkımızın hizmetine sunmayı planlıyoruz.
- Eski Erzurum Caddesi üzerinde bağlantı yolları açarak ulaşım ağını genişlettik. Karşıyaka Mahallesine köprü bağlantısı yapılan ve alt yapı çalışmalarının tamamlandığı yolun üst yapı çalışmalarını da bu yıl tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunmayı planlıyoruz.
- Tarihi yapıların korunması adına Eski Hükümet Konağını restore ederek, Belediye EK Hizmet Binası olarak hizmete açtık. Yıldızlı hanın restorasyonu için başlattığımız çalışmaları sürdürüyoruz. Yukarı Çarşı mevkiindeki tarihi yapıların gün yüzüne çıkması için proje hazırlayarak ilgili bakanlıklarla görüşmeler yaptık. Şehrin tarihi dokusunu gün yüzüne çıkarmak için çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz.
- Belediyemizin Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan 28 milyon TL prim borcunu arsa karşılığında takas ederek kapattık. 
- Su ve kanalizasyon çalışmaları kapsamında üç yıl içinde yaklaşık 10 bin metre içme suyu hattı döşenirken, 15 bin metreyi aşkın kanalizasyon hattı da döşenerek halkımızın hizmetine sunduk.
- Etüd ve Proje Müdürlüğü’nü kurarak belediye bütçesini aşan projelere kaynak bulmak konusunda başarılı sonuçlar elde ettik. Bu çalışmamızla Muş Belediyesi’nde proje belediyeciliğini hayata geçirdik.
- Çarpık yapılaşmanın önüne geçmek için imar plan notlarını revize ederek yüksek katlara sınırlama getirdik. Sosyal donatı alanlarının fazla olmasına özen göstererek yaşanılabilir bir Muş hedefledik.
- Spor Toto Teşkilat Başkanlığımızla yaptığımız görüşmeler neticesinde kentimize birçok spor kompleksi kazandırarak çocuklarımızın ve gençlerimizin sportif alandaki eksikliklerini giderdik.
- Kent genelindeki yol bakım ve onarım çalışmalarımızın yanı sıra imar planımıza göre yeni yollar açarak düzenli yapılaşmanın alt yapısını inşa ettik.
- Karni Deresi ve Çar çayı ıslah projeleri ile beraber yeni imar alanları açarak Muş’u iki dere arasında sıkışmaktan kurtarıyoruz.
- Öğrenci ve öğretmenlerimizin güzel bir ortamda vakit geçirebilmelerini sağlamak için eğitim kurumlarımızın alt yapı, yol ve kaldırım sorunlarını giderirken okul bahçelerinin çevre düzenlemesini de ihmal etmedik.
- Mevcut otogar kavşağını yenileyerek, sürücülerin yıllardır muzdarip olduğu ulaşım sorununu giderdik.
- İmam Şafi Camii yanındaki yol, Ağaçlık köyü bağlantı yolu ve SSK caddesi gibi sorunlu yolları yenilerken, birçok mahallemizin yollarını parke taşı ile döşedik.
- Bayanlara yönelik yürüttüğümüz proje kapsamında açılan kurslarla meslek edinmelerini kolaylaştırdık. Onlara belirli periyotlarda geziler düzenleyerek farklı kültürlerle tanışmalarını sağladık.
- Kent Konseyini kurarak bu şehrin ihyası ve inşası için herkesin söz sahibi olması gerektiğini söyledik. Kent Konseyimiz ve Gençlik Meclisimizle koordineli çalışarak vatandaşlarımıza faydalı hizmetler sunmaya devam edeceğiz.
- Meslek edindirme kursları ile genç kardeşlerimize istihdam imkanı sağladık.
- Belediyemiz öncülüğünde düzenlediğimiz Kar Festivalini gelenek haline getirerek vatandaşlarımızın karın sefasını sürmesi için yeni bir ortam oluşturduk.
- Asli görevlerimizin yanı sıra sosyal, kültürel ve eğitim alanında da sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz. İlk, Orta ve Lise öğrencilerimiz ile birlikte üniversiteye hazırlanan gençlerimize gerekli desteği vermeye devam ediyoruz.
- Atatürk Orman Çiftliği veya 80. yıl Hatıra Ormanı diye adlandırılan bölgeye 2023 hatıra ormanı projesine başladık. Bu yıl başlatacağımız projemizi en kısa sürede tamamlayarak halkımızın hizmetine sunmayı hedefliyoruz.
- İçme suyu, yağmur suyu ve kanalizasyon şebekelerinin yenilenmesi için başlattığımız çalışmaları tamamladık. Muş’un en büyük sorununu çözüme kavuşturuyoruz. Alt yapı projemizin tüm evrak işlemlerini tamamlayarak yüklenici firmaya yer teslimi yaptık. Önümüzdeki günlerde ilk kazmayı vurarak en büyük vaatlerimizden birini de hayata geçirmiş olacağız.
- Alt yapı projemizin tamamlanması ile şehrin genelindeki yolları yenileyerek halkımızın hizmetine sunmayı planlıyoruz. Ayrıca İstasyon Caddesini kaldırımı, orta refüjü, aydınlatması, yeşil alanı ile modern bir görünüme kavuşturmak için proje çalışmalarımıza başladık.
- Mücavir alan içerisinde bulunan Bayraklı tepe bölgesinin imara açılması için uzun uğraşlar verdik. Bu bölgedeki 168 hektarlık alanda 30-40 bin nüfusun yerleşebileceği şekilde planlamalar yapıyoruz. Zemin etüdü çalışmalarını tamamladık. Selçuklu mimarisine uygun TOKİ aracılığıyla en fazla zemin artı 3 katlı yapıların yapılacağı bölgeyi şehrin cazibe merkezi haline getirmeyi planlıyoruz.
- Şehir merkezinde yaşanan su sıkıntısına köklü çözüm ürettik. Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler neticesinde Alparslan 2 barajından il geneline içme suyu temini sağlanacak. Gerekli protokolleri imzaladık. Çalışmalara en kısa sürede başlanacaktır.
- Mülkiyeti Belediyemize ait Muş Devlet Hastanesi yanında bulunan 3 bin 786 metrekare alan taşınmaz üzerine kat karşılığı rezidans projemizi başlattık. Bu projemizle belediyemiz 15 adet 3+1 daire, 6 adet 2+1 daire, 4 adet dükkan ve 1 adet kafeterya sahibi olacaktır.
- Muş-Bitlis karayolu üzerinde Fidanlık mevkiindeki alanda Muş Kültür Parkı projesini hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bu projemizle Muş’un görsel kalitesini arttırıp vatandaşlarımızın güzel bir ortam oluşturmayı hedefliyoruz.
- Muş-Bitlis karayolu üzerinde 16 bin 404 metrekare alan üzerine Oto Galericiler Pazarı projesini uygulayarak esnaflarımıza modern bir site yapmayı planlıyoruz.
- Zafer Mahallesindeki Sarı Blokların yerine modern yapıların yapılacağı şekilde gerekli planlamaları yaptık. Yıkılmaya yüz tutmuş yapıların yerine vatandaşlarımızın huzurlu bir şekilde yaşayabileceği örnek bir proje için imar değişikliği yaptık.
- Vahşi depolama sistemine son veriyoruz. Korkut’un Kümbet köyünde 500 dönümlük arazi üzerine Katı Atık Depolama ve Bertaraf tesisimizi kuruyoruz. Tesisimiz hizmete girene kadar şehir merkezinde toplanan katı atıkları Bitlis Katı Atık tesisine nakledeceğiz. Bunun için gerekli iş makinelerini aldık. Mevcut depolama alanını da ıslah ederek yeşil alan yapmayı planlıyoruz.
- Çöğürlü köyü mevkiinde 74 bin 477 metrekare alan üzerine Yerel Ürünler Pazarı ve Kırsal Toplu Taşıma Kompleksi projesini uygulamak için çalışmalara başladık. Tesisimizi en kısa sürede halkımızın hizmetine sunmayı hedefliyoruz.
- Kepenek-Donatım köyü sınırlarında TOK marifetiyle sosyal konut projesini uygulamaya başlıyoruz. Bu projemizle dar gelirli aileleri ev sahibi yapmayı planlıyoruz.
    ORTAK AKIL BİRLİKTE YÖNETİM ANLAYIŞI İLE ÇIKTIĞIMIZ BU YOLDA MUŞ’U HAK ETTİĞİ YERE TAŞIMAYI AMAÇLARKEN HALKIMIZA EN İYİ HİZMETİ SUNMANIN GAYRETİNDE OLDUK. GÖREV SÜREMİZ İÇİNDE BU ANLAYIŞIMIZA SADIK KALARAK HİZMET ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ.


Oluşturulma Tarihi : 5.4.2017
ip kamera canlı yayın otel, düğün salonu, şantiye, stad gibi mekanlarınızı uzaktan izlemek ve kayıt altına almak için internet veya network bağlantınızdan faydalanarak gerek kablolu gerek kablosuz olarak kullanılabilmeye imkan sunan kamera teknolojisidir.